NPP Pastvisko u Lednice - Pálava
Národní přírodní památka Pastvisko u Lednice
maloplošná zvláště chráněná území mimo CHKO
Zonace CHKO
Maloplošná zvláště chráněná území
- PP Anenský vrch
- NPR Děvín
- NPP Kalendář věků
- PP Kienberg
- PP Kočičí kámen
- PP Kočičí skála
- NPR Křivé jezero
- PR Liščí vrch
- PP Lom Janičův vrch
- PR Milovická stráň
- PP Na cvičišti
- PP Růžový kopec
- NPR Slanisko u Nesytu
- PR Svatý kopeček
- PR Šibeničník
- NPR Tabulová
- PR Turold
- NPR Cahnov - Soutok
- NPP Dunajovické kopce
- NPR Lednické rybníky
- NPP Pastvisko u Lednice
- NPR Ranšpurk
- NPP Rendez-vous
Památné stromy
Péče o přírodu
- Pastva
- Kosení a vyřezávání
- Prosvětlování lesa
- Staré a mrtvé dřevo
- Ořez vrb na hlavu
- Výsadba stromů
- Tůně
- Letnění rybníků
- Pojezdy vojenské techniky
- Likvidace nežádoucích druhů
- Vypalování
- Stráž přírody
ÚSES
Krajinný ráz a výstavba
Cestovní ruch
- chráněno od 27. 9. 1990
- rozloha 62 ha
- 160–162 m n. m.
Co v rezervaci chráníme?
Na území dnešní NPP se nacházel mokřad, jehož území bylo v roce 1975 v rámci kompenzačních opatření při regulaci řeky Dyje revitalizováno tak, aby vyhovovalo potřebám ochrany přírody. Byl vybudován přívodní a odtokový kanál, výpustné stavítko a byl zde zaveden režim vyhovující mokřadní fauně a floře. Rezervaci tvoří rákosiny, vegetace vysokých ostřic a porosty měkkého luhu.
Roste tady například bledule letní, bublinatka obecná či žebratka bahenní. Vyskytuje se zde řada chráněných obojživelníků, jako je blatnice skvrnitá, čolek dunajský i obecný, skokani ostronosý, krátkonohý, štíhlý a zelený, rosnička zelená, kuňka ohnivá, ropucha obecná i zelená. Ve vodě žije pijavka lékařská (jde o její nejvýznamnější lokalitu v Česku) a svinutec tenký. Území NPP je významným hnízdištěm vodních a na porosty rákosin a vysokých ostřic vázaných ptáků. Na jarním a podzimním tahu se zde zastavují ptáci patřící do podřádu bahňáků, kteří zde nalézají ideální odpočinkové a potravní stanoviště. Pozorovat zde můžete například bukáčka malého, bekasinu otavní, čírku modrou, kvakoše nočního, ledňáčka říčního, chřástaly malého, kropenatého, polního a vodního, rákosníka velkého, slavíka modráčka, sýkořici vousatou, vodouše rudonohého, volavku červenou, bílou i stříbřitou.
Jak o rezervaci pečujeme?
Klíčové je udržení vhodného vodního režimu, které komplikuje mimo jiné zazemňování kanálů a bobři stavějící si hráze. Ty musí být zprůtočňovány, v roce 2019 proběhlo velké odbahnění mokřadu. Pravidelné letní snižování hladiny odkrývá břehy, na nichž pak mohou hnízdit bahňáci. Při návštěve můžete využít ptačí pozorovatelnu.