Mizení třtiny pobřežní se zrychluje - Beskydy
Aktuality a akce
null Mizení třtiny pobřežní se zrychluje
Mizení třtiny pobřežní se zrychluje
25. 10. 2024
V létě letošního roku proběhlo na řece Morávce podrobné mapování rozšíření kriticky ohroženého druhu třtiny pobřežní (Calamagrostis pseudophragmites). Průzkum proběhl v rámci projektu AOPK Monitoring a mapování vybraných druhů rostlin a živočichů a sledování předmětů ochrany chráněných území. V terénu jsme procházeli korytem řeky, ověřovali známé výskyty z roku 2021 a zároveň hledali nové populace. A to v celém 19 km úseku toku od hráze vodní nádrže Morávka po soutok s řekou Ostravicí.
Výsledek průzkumu je poměrně alarmující - počet 62 populací z roku 2021 se snížil na pouhých 26. Jen 18 populací jsme ověřili, 8 nalezli nových. Za dva roky se tedy množství populací třtiny pobřežní snížilo o zhruba 60 %. S tímto výsledkem ale dále mohly zahýbat podzimní povodně.
Třtina pobřežní je rostlina vázaná na biotop horských a podhorských štěrkových říčních náplavů. Trpí narušením říční dynamiky a je dobrým ukazatelem kvality a stavu vodního toku jako takového. Vyžaduje osluněná a zároveň relativně vlhká místa s hrubým štěrkovým až štěrkopísčitým propustným sedimentem. Roste pouze na iniciálních říčních náplavech, nejčastěji na jejích okrajích, těsně nad úrovní vodní hladiny, kde aktivní přeplavování zpomaluje nebo až zastavuje vývoj a zapojování vegetace.
Ztrátou dynamiky vodního toku mizí stanoviště, kde by se mohla úspěšně uchytit a růst. Stávající populace trpí tlakem konkurenčně silné chrastice rákosovité (Phalaris arundinacea), dříve typické pro nižší úseky toku, nebo zarůstáním křovinami. To vše jsou faktory, které dlouhodobě ovlivňují především nízké stavy vody, omezený přísun sedimentů a obohacení živinami.
Foto: V. Kalníková
Bohatý porost třtiny pobřežní na Bílé Ostravici.
Třtina pobřežní je rostlina štěrkových říčních náplavů, a tak je nutné při monitoringu projít celé koryto toku. Na fotografii je zachycen úsek Morávky pod PR Kršle.
Otevřené štěrkové náplavy v dolním úseku NPP Skalická Morávka u Nošovic.
Otevřené plochy novějších šterkových náplavů v NPP Skalická Morávka byly často vysoko od vodní hladiny. Pokud zde nějaká přechodná zóna s jemnějšími promývanými sedimenty byla, tak už na ní rostla konkurenčně schopnější chrastice rákosovitá.